کتاب: مسئولیت‌‌های متقابل حکومت اسلامی و مردم در نهج البلاغه

امتیاز: 0 از 0
15,000 تومان
فروش
1
  • باسمه تعالی
  • تمامی حقوق این کتاب متعلق به نویسنده و ناشر است. خرید این کتاب صرفاً برای یک نفر و استفاده روی انواع دستگاه‌های موبایل و رایانه است. نشر آن به هر نحو در فضای مجازی ممنوع بوده و نیاز به مجوز کتبی ویدرس دارد. پرینت کاغذی کتاب بلامانع است.

توضیحات

بسم الله الرحمن الرحیم

انقلاب اسلامی که در سال ۱۳۵۷ بوسیله مردم و با رهبری الهی حضرت امام خمینی (ره) به پیروزی رسید دستاورد‌های خرد و کلانی را به همراه داشت. مهمترین این دستاورد‌ها تأسیس نظام جمهوری اسلامی ایران بود. این دستاورد از آن روی در صدر دستاورد‌های انقلاب اسلامی می‌نشیند که در سایه آن، سایر احکام الهی عرصه بروز و ظهور می‌یابند.

وظیفه شرعی و ملی یکایک دغدغه مندان آن است که در موفقیت و کامیابی این نظام در نیل به اهداف خود، با بصیرت توأم با استقامت اقدام نمایند و در راستای ارائه یک الگوی بی‌نظیر در عالم تلاش کنند. این امر زمانی میسر می‌گردد که هرکدام از مردم و مسئولین با شناخت دقیق وظایف خود به آن عمل کنند و در سایه سار چنین اقدام متقابلی به تعبیر علی (ع)، زمانه برای زندگی مطبوع می‌شود و دشمنان مایوس و دیگران در هوای زیستنی چنین به تکاپو می‌افتند.

دکتر فرزاد جهان بین در اثر خود با عنوان “مسئولیت‌‌های متقابل حکومت اسلامی و مردم در نهج البلاغه” به تبین این وظایف پرداخته است. این کتاب شامل یک مقدمه و چهار فصل است.

وی در مقدمه به بحثی کاربردی در خصوص تعریف حکومت اسلامی می‌پردازد و از منظر تعریف کاربردی در کنار بر شمردن وظایف عمومی حکومت‌ها به تبیین دو ویژگی برجسته حکومت اسلامی یعنی “عدالت گستری” و “سازندگی اخلاقی مردم ” می‌پردازد.

در فصل دوم پس از تبیین واژه عدالت به تبیین عدالت در چهار حوزه سیاسی، اقتصادی، قضایی و فرهنگی- اجتماعی می‌پردازد. در تبیین عدالت سیاسی به دو مقوله گزینش سیاسی و مشارکت سیاسی اشاره می‌کند و در تبیین گزینش سیاسی به دو مسئله مهم توجه می‌کند:

آیا گزینش‌ها، جذب و به کارگیری‌ها در یک فرآیند سازمانی صورت می‌گیرد و یا آنکه بر اساس شناخت‌ها و روابط شخصی است؟

آیا در گزینش‌ها، ویژگی‌های اکتسابی مدنظر است و یا ویژگی‌های انتسابی و خاستگاه طبقاتی؟

در بحث از مشارکت سیاسی نیز به تبیین دو مسئله آزادی و امنیت به عنوان زیرساخت‌های مشارکت سیاسی می‌پردازد.

نگارنده در بخش بعدی در این فصل به تبیین عدالت در حوزه اقتصاد پرداخته و در این راستا به سه مسئله رفع تبعیض، تأمین اجتماعی و تکافل اجتماعی به عنوان ضروریات تحقق عدالت اقتصادی اشاره می‌کند و در ادامه به تبیین و نقد راهبرد‌های سه‌گانه در خصوص نسبت توسعه و عدالت می‌پردازد.

جهان‌بین در مراحل بعدی به تبیین عدالت در حوزه قضا و نیز فرهنگی اجتماعی پرداخته و در پایان این فصل به اصول مهم در تحقق عدالت اشاره می‌کنند که از جمله این اصول می‌توان به لزوم نگاه همه جانبه به عدالت اشاره کرد.

وی در فصل بعدی به تبیین وظایف حکومت در خصوص سازندگی اخلاقی مردم پرداخته و بیان می‌دارد که تمام اقدامات حکومت جنبه مقدمیت برای تحقق این هدف دارد؛ سپس در فصل چهارم و آخرین فصل این کتاب به تشریح وظایف مردم و خصوصا نخبگان در قبال حکومت اسلامی پرداخته و تصریح می‌کند که اگراستقامت توام با بصیرت مردم در صحنه و نظارت همگانی نباشد، قوی‌ترین اندیشه‌‌ها و تدبیر‌ها در عمل موفق نخواهد بود

دانلود کتاب مسئولیت‌‌های متقابل حکومت اسلامی و مردم در نهج البلاغه
دانلود رایگان ۱۵ صفحه اول کتاب
فایل‌ فشرده پیش نمایش
دانلود متن کامل کتاب
دانلود متن کامل کتاب
فایل‌ فشرده خصوصی

دیدگاه‌ها (0)

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کتاب: مسئولیت‌‌های متقابل حکومت اسلامی و مردم در نهج البلاغه”