کتاب: آزمون کرونا: دیدگاه‌ها و راهبردها

رایگان

توضیحات

بسم الله الرحمن الرحیم

آزمون کرونا؛ دیدگاه‌ها و راهبردها (۱)

با مقالات و یادداشت‌هایی از:

جمعی از استادان دانشگاه امام صادق علیه‌السّلام

به کوشش:

محمّدهادی همایون

استاد دانشگاه امام صادق علیه‌السّلام

رضا بنی‌اسد

استادیار دانشگاه امام صادق علیه‌السّلام

«در مورد این حادثه‌ رایج کشور که حادثه‌ کرونا است؛ خب این یک ابتلای عمومی است، یک آزمون است؛ آزمون برای دنیا است؛ هم برای دولت‌ها، هم برای ملّت‌ها؛ دولت‌ها هم در این حادثه امتحان می‌شوند، ملّت‌ها هم در این حادثه امتحان می‌شوند؛ آزمون عجیبی است… . ملّت ایران در آزمون کرونا، در این بیماری عمومی که در واقع باید گفت این وبای مدرن، خوب درخشیدند».

بیانات مقام معظّم رهبری ‌دام ظلّه‌العالی، نیمه شعبان ۲۱/۱/۱۳۹۹

سپاس آفریننده شش و آبشش؛ سپاس آفریننده اکسیژن فراوان، بی ‌منّت و رایگان، در دریا و خشکی؛ سپاس آفریننده حفره بینی که با لایه غشای مخاطی‌ آن، آلودگی‌های هوا پالایش‌ می‌شود؛‌ سپاس بی‌انتها از خالق نای، نایژه، نایژک و کیسه‌های هوایی که شاهراه حیات هستند؛ سپاس آفریننده ریه‌ها که با هر «دَم» اکسیژن به خون تزریق می‌شود و با هر «بازدَم» آلودگی دی‌اکسیدکربن از آن زدوده می‏شود. سپاسی ابدی و با شمارش بی‌انتها برای آزمون کرونا! تا قدر نعمت یک عمر نَفَس و تنفّسِ غیرارادی در خواب و بیداری را بیشتر بدانیم! و اما بعد…

بشر امروز آنچنان سرمست رشد و توسعه علم و فنّاوری شده است و به مرزهای دانش پزشکی و غیر پزشکی می‌بالد که حقارت و کوچکی خود را در برابر خداوند لایزال و لایتناهی و قادر مطلق و متعال، به فراموشی سپرده است. بسیار متحیّریم که با وجود چند ده میلیون مقاله علمیِ به اصطلاح معتبر بشری، بیش از ۴۰۰۰ پایگاه اطلاعاتی علمی و فنّاوری و میلیاردها ترابایت اطّلاعات در فضای مجازی، حتی یک مقاله و نوشته یافت نشد که در جدیدترین دوران پیشرفت بشر، با کوچک‌ترین ویروس هجومی به جسم، جان، اقتصاد، سیاست، مدیریت، دانش پزشکی، زیست‌شناسی، روان‏شناسی و به طور کلّی جمیع علوم پایه، فنی، انسانی، اجتماعی، دینی، پزشکی و پیراپزشکی مبارزه کند؛ ریشه‌کن کردن سرجای خود، حتی تا کنون، واکسنی و دارویی هم یافت نشده است!

از داده‌ها، اطّلاعات، دانش و حکمت بشری ذخیره شده در فضای مجازی هم بگذریم، در هیچ زمانی اینچنین، متخصّصان حوزه‌های مختلف از سراسر دنیا، موضوعی واحد را برای پژوهش و تحقیق نیافته‌اند. باز هم بر تحیّرمان بیشتر افزوده می‌شود که امروزه کشورهای دوست و دشمن در دنیا برای مبارزه با یک دشمن واحد متحّد شده‌اند و این عقل جمعی تمامی کشورهای جهان و به اشتراک گذاشتن لحظه‌ای آن از طریق فضای مجازی نیز، راه به جایی نبرده است و اوضاع جهان به گونه‌ای دیگر رقم خورده است. آری، بشر معنوی، امروز نیاز دارد که معنای دعایی را که یک عمر در سجد‌ه‌های خود می‌خوانده «یا لطیفُ إرحَم عَبدَکَ الضّعیفَ» بهتر فهم کرده و به ضعف و ناتوانی خود در پیشگاه خداوند متعال بیشتر اقرار کند، و بشر مادّی هم که کاخ قارونی خود را متزلزل می‌بیند، به فکر بازتعریف حیات دنیوی خود باشد.

در وضعیّت کنونی، جهان، آزمایشگاه ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ شده است. نباید مأیوس شد و باید با تمام توان تلاش کرد تا قطعات جورچین مبارزه با این ویروس منحوس تکمیل شده و خسارت‌های پس از آن را کاهش داده و از تهدیدات احتمالی آن کاست. این مجموعه نیز از جنبه‌های مختلف علوم انسانی و اجتماعی با موضو‌ع‌هایی همچون، سیاست‌گذاری، راهبردی، فنّاوری،‌ آینده‌پژوهی، ‌حقوقی، رسانه‌ای،‌ الهیات،‌ عرفان، تمدّن نوین اسلامی و … کرونا را به‌ مثابه یک پدیده، حادثه، ‌آزمون، ابتلاء، امتحان، مسئله، مشکل، اَبَر‌مسئله و بحران بررسی می‌کند که بی‌شک مکمّل سیاست‌های بهداشتی و درمانی کشور است.

این مجموعه در دو جلد تنظیم‌ شده است. جلد اوّل با عنوان «آزمون کرونا؛ دیدگاه‌ها و راهبردها» ، حاصل فکر و اندیشه برخی از استادان دانشگاه امام صادق‌ علیه‌السّلام است. جلد دوم نیز با همین عنوان، حاصل تأمّلات فرهیختگان حوزه و دانشگاه است. جلد اوّل از این مجموعه با تلاش و همّت بین‌رشته‌ای هر یک از دانشکده‌های دانشگاه امام صادق علیه‌السّلام تنظیم شده است. در جلد دوم، موضوع فراتر از دانشگاه امام صادق‌ علیه‌السّلام مورد بررسی قرار گرفته است و با تعامل اثربخش و شبکه‌ای با استادان برجسته حوزه و دانشگاه و برخی از طلّاب و دانشجویان گرامی، یادداشت‌های علوم انسانی و اجتماعی در زمینه حادثه کرونا گردآوری و تنظیم شده است.

توجّه به بهداشت جان، روح و روان در کنار بهداشت و سلامت جسم، تمدّن آخرالزّمانی، تبیین تفکّرات خرد در برابر تفکّرات کلان‌نگر، دغدغه‌های پساکرونا در حوزه‌های مختلف، کرونا مسئله‌ای فراگیر و چند‌بعدی و حتی اَبَرمسئله، طبّ مدرن و طبّ سنّتی، هویّت و قرنطینه‌ها، مصرف‌گرایی و بازنمایی هویّت، سیاست‌ بستن بقاع متبرّکه، قانون‌گذاری، حکمرانی،‌ فنّاوری، جرم‌انگاری، رسانه، فضای مجازی، ارتباطات، سیاست‌گذاری فرهنگی، آینده‌پژوهی، راهبرد، بازاریابی اجتماعی،‌ بازاریابی ایمان‌مدار، جغرافیا، سیاست‌گذاری سلامت و … ، از کلید‌واژه‌های مهمّ این نگارش هستند.

اگر در این کتاب‌ها، نقدی بر سیاست‌های دستگاه‌های متولّی، بویژه ستاد ملّی مبارزه (‌مقابله) با کرونا و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نگاشته شده استّ به معنای ناسپاسی از تلاش‌های مجاهدانه و مؤمنانه جامعه پزشکی نیست؛ بلکه همان‌طور که پزشکان، نیک می‌دانند، کارکرد این کتاب‏ها، به مثابه واکسنی است تا جامعه فعلی ما را از این بیماری برهاند و در برابر رخدادهای پیچیده‌تر آینده واکسینه کند. هرچند ممکن است تزریق آن با کمی درد و تب موقّت همراه باشد!

جلد اوّل که پیش روی شماست در ۳۶ مقاله و یادداشت تنظیم شده است که به نقد، تحلیل، تفسیر و ارائه دیدگاه‌ها و راهبردها، برای تبیین و تحلیل «آزمون کرونا»، مبادرت می‌کند. مقالات و یادداشت‏های این کتاب در ۵ بخش زیر به خوانندگان گرامی هدیه می‌شود

دانلود متن کامل کتاب
دانلود متن کامل کتاب
رایگان پیش نمایش

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کتاب: آزمون کرونا: دیدگاه‌ها و راهبردها”