دروس و منابع حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها

منابع آزمون استعداد تحصیلی دکتری کلیه رشته‌ها

بسم الله الرحمن الرحیم

نویسنده: دکتر اکبر شهیدی تبار

 

منابع استعداد تحصیلی به چند دسته تقسیم می­ شوند:

دسته اول منابع استعداد تحصیلی: کتاب های استعداد تحصیلی دکتری

منابعی که با عنوان “کتاب استعداد تحصیلی برای کلیه رشته­ ها” می ­باشند، این نوع کتاب­ ها تقریبا تمامی مباحث استعداد تحصیلی دکتری را پوشش می­ دهند. با این وجود این نوع کتاب­ ها دارای دو نوع نقص اصلی می­ باشند:

نقص اول: در این نوع کتاب­ ها از هر مبحث تعداد کمی از سوال های سال های اخیر حل شده است و پس از مطالعه کل کتاب داوطلب نیاز دارد تا سوال­ های سال­ های اخیر را نیز به صورت جداگانه از سایر منابع مطالعه نماید.

نقص دوم: این نوع کتب سعی کرده ­اند که مباحث درسی استعداد تحصیلی را به صورت کامل پوشش دهند. اگر چه این تلاش، تلاش قابل تقدیری است. ولی همین نوع نگاه سبب شده است تا دو مسئله ایجاد شود:

مباحث بیش از حد نیاز توضیح داده شده اند و قسمت قابل ملاحظه­ ای از توضیحات (مخصوصا در بخش ریاضی) هیچگاه در سوالات استعداد تحصیلی سال­ های گذشته مطرح نشده است.
گاهی توضیحات اضافه سبب شده است داوطلبان از توجه به نکات ساده ­ای که در بسیاری موارد در استعداد تحصیلی مورد سوال قرار گرفته است، غفلت ورزند.

دسته دوم منابع استعداد تحصیلی: کتاب های استعداد تحصیلی دکتری مخصوص هر گروه

منابعی که به صورت مجزا برای هر رشته نمونه سوالات سال­ های گذشته را حل کرده ­اند: اگر چه در نگاه اول این نوع محصولات مفید به نظر می ­رسند، ولی این نوع محصولات نیز دارای سه نوع نقص اصلی می­ باشند:

نقص اول: در این نوع کتاب ها سوالات دسته ­بندی نشده ­اند. به عنوان مثال سوال­ های مبحث کمیتی از هفت نوع سوال تشکیل شده است: (هندسه، نمودارها، معادلات جبری، ب م م، هوش، کار مشترک و سوالات متفرقه) و همچنین سایر بخش­های استعداد تحصیلی دکتری نیز هر یک از انواع مختلفی سوال تشکیل شده است. وقتی که داوطلب صرفا این نوع محصول را مطالعه می ­کند (از آنجا که دسته­ بندی این کتاب­ها بر اساس سال برگزاری می ­باشد به عنوان مثال برای رشته هنر این کتاب دارای نه فصل است که در هر یک از فصل­ها یکی از کنکورهای استعداد تحصیلی ۹۰ تا ۹۸ حل شده است)، داوطلب نمی ­تواند تمایز قایل شود که هر یک از سوالات هر بخش در چه دسته ­ای قرار دارد و سوالات مشابه آن در سایر رشته­ ها و سایر سال­ها چه بوده است. این موضوع سبب کاهش تسلط داوطلب به موضوع می ­شود.

نقص دوم: نقص دوم این نوع محصولات این است که در این نوع محصولات فقط به سوالات پاسخ داده شده و نکات جامعی از هیچ یک از مباحث ارائه نشده است. لذا داوطلبانی که با نکات این مباحث آشنا نیستند یا آن­ها را فراموش کرده­ اند، بایستی از محصولات و کتب دیگر استفاده کرده تا این نقیصه را رفع نمایند.

نقص سوم: نقص سوم این نوع محصولات این است که به سوالات سایر رشته ­ها نپرداخته است. نگاهی به روند طراحی سوالات در هشت سال اخیر نشان می ­دهد که سوالات استعداد تحصیلی دکتری در سال­ های گذشته تغییر قابل توجهی کرده است:

به عنوان مثال سوالات مربوط به نمودار و جدول که در کلیه رشته ­ها به جز رشته فنی، دو سوال مطرح می­ شود، در سال ۹۶، ۹۷ و ۹۸ نسبت به ۹۵ به طور قابل ملاحظ ه­ای سخت بوده است،

و همچنین سوالات کلیه رشته­ ها از یک الگوی یکسان پیروی می­کند: به عنوان مثال در سال ۹۷ تقریبا در همه رشته ۲ تا ۳ سوال بخش ریاضی با استفاده از معادلات ساده جبر حل می ­شود،

لذا بهتر است که داوطلبان به جای مطالعه هشت سال کنکور دکتری رشته خود، سوال های سال های اخیر رشته خود سایر رشته ­ها را مطالعه کنند و این نوع محصولات داوطلبان را از این هدف دور می­ کنند.

 

دسته سوم منابع استعداد تحصیلی: فیلم ها و کلاس های آموزشی استعداد تحصیلی دکتری

سومین نوع منابع استعداد تحصیلی، فیلم ­ها و کلاس ­های آموزشی می ­باشند. این نوع محصولات اگر چه مفید بوده، ولی دارای سه نقص عمده می ­باشند:

نقص اول: هزینه بالای فیلم آموزشی

نقص دوم: هزینه بالا و زمانبر بودن حضور در کلاس های حضوری­

نقص سوم: داوطلب باید در کنار فیلم و کلاس آموزشی­، شخصا نیز به صورت جداگانه به تمرین بپردازد تا به تسلط لازم برسد.

بهترین محصول استعداد تحصیلی، محصولی است که نواقص محصولات قبلی را رفع کرده و همه محاسن آن­ها را نیز داشته باشد.

 

در همین راستا، دوره های آموزشی از سوی قلملر  ارائه شده است که ترکیبی از ویبدئوهای آموزشی، کتاب و فایل pdf است که بهترین منبع استعداد تحصیلی محسوب می شوند. این دوره ها در ویدرس قابل دانلود هستند.

ویژگی های محصولات قلم لر:

دوره های آموزشی

در دوره های  آموزشی ابتدا کلیه مباحث در قالب ۲۳ مبحث، دسته بندی شده، سپس هر یک از مباحث در یک جلسه جداگانه از سوی دکتر شهیدی­ تبار (رتبه ۱۳ کنکور دکتری) تدریس شده است.
در ابتدای هر جلسه خلاصه­ ای از نکات کاربردی برای هر مبحث که تاکنون در استعداد تحصیلی کنکور دکتری مورد سوال قرار گرفته، ارائه شده است (از پرداختن به نکاتی که تاکنون در کنکور دکتری مورد سوال قرار نگرفته، پرهیز شده است)
سپس تعداد سوالات مطرح شده از آن مبحث در کنکورهای ۵ سال گذشته (۹۳ تا ۹۷) بیان شده و در ادامه تعداد سوال­ هایی که در جلسه مورد نظر تدریس خواهد شد، مشخص شده است. سپس سوالات (که بیشتر مربوط به سال­های ۹۵، ۹۶ و ۹۷ رشته ­های هفتگانه است) در یک جلسه تدریس و حل شده­ اند.
در خلال حل سوالات، دکتر شهیدی­ تبار توصیه ­های لازم برای استفاده بهینه از وقت و نحوه پاسخ دهی به سوالات را به داوطلبان توضیح داده است. زیرا با توجه به اینکه امکان پاسخگویی به همه سوالات استعداد تحصیلی در مدت زمان محدود وجود ندارد، بایستی داوطلبان هوشمندانه سوالات را انتخاب کرده و پاسخ دهند.

درسگفتارها به صورت فایل pdf:

هر جلسه آموزشی تدریس شده شامل یک فایل pdf نیز هست که در آن کلیه مباحث به صورت کامل بیان شده و سوالات به صورت کامل حل شده و از رنگ­ بندی مناسب استفاده شده است، به طوری که نیاز به پرینت نبوده و مطالعه از فایل pdf را آسان کرده است.

دوره های آموزشی شامل فیلم های آموزشی کلیه جلسات به همراه فایل PDF  است.
کتاب
در کتاب، کلیه نکات کاربردی برای حل کلیه سوالات در قالب ۲۱ مبحث ارائه شده و در ادامه هر مبحث تعداد محدودی سوال (در مجموع ۴۰ سوال)، از کنکورهای سال­ های گذشته حل شده است.

 

ارائه فصل به فصل:

 با توجه به مشکلات اقتصادی فراوان پیش­روی دانشجویان، پرداخت مبلغ کل دوره برای کثیری از دانشجویان با سختی همراه خواهد بود، همچنین با توجه به اینکه کتب موجود در بازار که قیمتی بیش از ۷۰ هزار تومان دارد، دارای نواقصی نیز است و لذا هر دانشجویی عزیزی برای کسب رتبه خوب ناگزیر بایستی منابع را به صورت مفید و کامل مطالعه نماید، لذا در این راستا و با امید به دعای خیر دانشجویان، محصول فوق هم به صورت فصل به فصل و هم به صورت کامل به همراه کتاب به قیمتی  کمتر در اختیار دانشجویان عزیز قرار می گیرد تا بتوانند با آسودگی خاطر و بدون داشتن دغدغه رقابت نابرابر در درس استعداد تحصیلی، کنکور دکتری خوبی را پشت سر بگذرانند.

دیدگاه‌ها (0)