دروس و منابع حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها

سؤال‌های متداول استعداد تحصیلی دکتری

بسم الله الرحمن الرحیم

نویسنده: دکتر اکبر شهیدی تبار

سوالات متداول

برای اینکه رتبه تک رقمی در کنکور دکتری کسب کنیم، به چه تعداد از سوالات استعداد تحصیلی دکتری بایستی پاسخ دهیم؟

رتبه­ های تک رقمی به حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد سوالات تحصیلی پاسخ می­ دهند. لذا در صورتی که به بیش از ۵۰ درصد سوالات استعداد تحصیلی پاسخ دهید، این درس به بهبود رتبه شما کمک خواهد کرد و در صورتی که کمتر از ۴۰ درصد پاسخ دهید، این درس موجب افت رتبه شما خواهد شد.

برای اینکه بتوانیم درصد خوبی را در درس استعداد تحصیلی کسب کنیم، روی سوالات کدام بخش بیشتر وقت بگذاریم؟

با توجه به اینکه هر یک از بخش­ های چهارگانه استعداد تحصیلی دکتری دارای سوال­ های آسان، متوسط و سخت می­ باشند، بهتر است به همه بخش ­ها پرداخته و از هر بخش به ۴ سوال ساده آن بخش پاسخ دهید.

برای مطالعه درس استعداد تحصیلی آیا فقط سوال­های رشته خودمان را مطالعه بکنیم، یا سوال­های سایر رشته ­ها را نیز مطالعه بکنیم؟

با توجه به اینکه سوال­ های رشته­ های مختلف از یک الگوی یکسان پیروی می­ کنند، پیشنهاد می­ گردد ابتدا سوال­ های سال­ های اخیر رشته خود و سایر رشته­ ها را مطالعه بکنید و سپس درصورتی که فرصت کافی داشتید، به سوالات قدیمی­ تر بپردازید.

با توجه به اینکه سوالات استعداد تحصیلی دکتری کلیه گروه ها به جز فنی از چهار قسمت سوالات درک مطلب، سوالات منطقی، سوالات کمیتی و سوالات تحلیلی تشکیل شده است، در زمان محدود امتحان سوالات به چه ترتیبی حل شود؟

در صورتی که داوطلبان عزیر همه بخش ها را مطالعه کرده اند، توصیه می شود که به ترتیب سوالات بخش منطقی، کمیتی، درک مطلب و تحلیلی پاسخ داده شوند.

با توجه به اینکه سوالات استعداد تحصیلی دکتری گروه فنی از چهار قسمت سوالات درک مطلب، سوالات، سوالات کمیتی، سوالات تحلیلی و سوالات تجسمی تشکیل شده است، در زمان محدود امتحان سوالات به چه ترتیبی حل شود؟

در صورتی که داوطلبان عزیر همه بخش ها را مطالعه کرده اند، توصیه می شود که به ترتیب سوالات بخش کمیتی، بخش تجسمی، درک مطلب و تحلیلی پاسخ داده شوند.

دیدگاه‌ها (0)