دروس و منابع حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها

آمادگی استعداد تحصیلی دکتری در فرصتی کم

بسم‌الله الرحمن الرحیم

نویسنده: دکتر اکبر شهیدی‌تبار

استعداد تحصیلی در یک روز

با توجه به فرصت کم برخی از داوطلبان برای کنکور دکتری، لازم است کلیه داوطلبان عزیز هوشمندانه به مطالعه استعداد تحصیلی بپردازند. در همین راستا، بایستی کلیه داوطلبان عزیز، جهت مطالعه استعداد تحصیلی و کسب آمادگی لازم جهت آزمون دکتری گام‌های زیر را طی نمایند:

گام اول:

در گام اول لازم است داوطلبان عزیز با سرفصل‌های درس استعداد تحصیلی دکتری آشنا شوند. استعداد تحصیلی برای کلیه رشته‌ها از چهار فصل تشکیل شده است که هر فصل دارای مباحث متعددی است.

تعداد سؤال­های هر مبحث در سال‌های گذشته، میزان اهمیت هر مبحث را نشان می‌دهد. جهت آشنایی با تعداد سؤال‌های هر مبحث داوطلبان عزیز می‌توانند به بخش دانلود دوره‌ها مراجعه کرده و ویدیوهای هر مبحث را دانلود و مشاهده کنند.

گام دوم:

در گام دوم ضروری است که داوطلبان عزیز هر مبحث را به‌صورت جداگانه مطالعه نمایند. برای مطالعه هر مبحث، داوطلبان عزیز بایستی ابتدا نکات کلیدی آن مبحث را مطالعه کرده و سپس به حل سؤال‌های آن مبحث بپردازند.

در همین راستا، در فیلم‌های آموزشی تدریس شده از سوی این‌جانب، در ابتدای هر جلسه خلاصه­ای از نکات کاربردی برای هر مبحث که تاکنون در استعداد تحصیلی کنکور دکتری مورد سؤال قرار گرفته، ارائه شده است (از پرداختن به نکاتی که تاکنون در کنکور دکتری مورد سؤال قرار نگرفته، پرهیز شده است)، سپس به تعداد کافی سؤال از آن مبحث (که بیشتر مربوط به سال­های ۹۵، ۹۶ و ۹۷ رشته‌های هفتگانه است) در یک جلسه تدریس و حل‌شده‌اند.

سؤالات حل شده در هر ویدیو را می‌توان به سه قسمت تقسیم کرد:

داوطلبان عزیز با تمرین قسمت اول هر ویدیو می‌توانند با آن مبحث به‌صورت کامل آشنا شوند. با تمرین قسمت دوم ویدیو، به تسلط کافی در آن ویدیو خواهند رسید و قسمت سوم جهت تمرین بیشتر برای شما مفید خواهد بود.

لذا در گام دوم توصیه می‌شود داوطلبان عزیز به یک‌سوم ابتدایی هر ویدیو به همراه درسگفتار که به صورت PDF موجود است بپردازند.

گام سوم:

پس از مطالعه کلیه نکات کلیدی در گام دوم و حل سؤالات مرتبط با آن‌ها، در گام سوم لازم است که داوطلبان عزیز به تمرین و بررسی باقیمانده ویدیوهای هر جلسه و PDF آن‌ها بپردازند.

با توجه به اینکه مجموع زمان تدریس شده در کلیه ویدیوها کمتر از ۳۰ ساعت است. انتظار می‌رود که داوطلبان عزیز در یک روز بتوانند گام اول و دوم را طی کنند و سپس در صورت داشتن زمان کافی، گام سوم را طی کنند.

نکته آخر:

با توجه به اینکه محصولات متعددی در بازار برای درس استعداد تحصیلی وجود دارد، توصیه می‌شود داوطلبان عزیز حتماً با کلیه منابع استعداد تحصیلی موجود در بازار و نقاط ضعف و قوت آن‌ها آشنا شوند.

 

 

دیدگاه‌ها (0)